SMS Nedir?

ilesmssatis

SMS Nedir?

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

SMS (İngilizce Short Message Service) : Kısa Mesaj Hizmeti, cep telefonu aracılığıyla yazılan mesajın bir cep telefonundan diğer cep telefonlarına gönderilmesi, mesajlaşması hizmetidir.

SMS’nin ( Kısa mesaj hizmeti) hayatımıza girme süreci 3 aralık 1992’de  “mutlu noeller” kısa metnini yazan ve karşı taraftan cevap alamayan, 22 yaşındaki ingiliz test mühendisi Neil Papworth  ile başladı. İngiliz mühendis orbitel901 model telefondan Richard Jarvis’in telefonuna gönderdiği ilk kısa mesajına cevap alamadı. Çünkü o günün telefonları gönderilen mesaja cevap verilebilecek tekknolojiye sahip değildi. Bu önemli buluşun ardından Nokia;  kısa mesaj gönderip alma teknoloji özelliğine sahip cep telefonlarını üretmeye başladı.

SMS’de Türkçe Karakter 2008’de Çözüldü

sms 280X186 - SMS Nedir?2008’de vodafone Türkiye “Türkçe SMS” uygulaması ile bölgesel karakter sorununa çözüm bulan ilk operatör oldu. Geliştirdiği Türkçe SMS uygulaması GSMA’nın ( Uluslararası Cep Telefonları Birliği) 7 Türkçe karakterin (Ş,ş,Ğ,ğ,ç,ı,İ) cep telefonlarında tanınmasına katkı sundu.

14 harfle yola çıkan ve şuan 160 karakterle sınırlanan SMS, yılda yaklaşık 8 trilyon gönderim oranıyla en çok kullanılan iletişim araçları arasında yer alıyor. Ancak son yıllarda internet tabanlı mesajlaşma uygulamalarının yaygınlaşması  tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de SMS’nin önüne geçmeye başladı. Bu uygulamaların başında Whatsapp, Line, Viber, Facebook ve Twiter gibi firmalar yer alıyor.


Toplu SMS hakkında bilgi almak için linkteki makalemizi okuyabilirsiniz.

Başlıklı SMS Başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.


Toplu SMS hakkında düzenlenen mevzuatlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

smssatis administrator

2 yorum

Toplu SMS & Başlıklı SMS | Bingöl Ab-ı Hayat Gazetesi – BingölYayın tarihi4:27 pm - Ara 4, 2017

[…] SMS, Toplu SMS, Başlıklı SMS, Kurumsal SMS, SMS Nedir?, SMS Yasal Mevzuat […]

Toplu SMS & Başlıklı SMS | Diyarbakır DiyarbakırYayın tarihi4:35 pm - Ara 4, 2017

[…] Tanımı: SMS, Toplu SMS, Başlıklı SMS, Kurumsal SMS, SMS Nedir?, SMS Yasal […]

Bir cevap yazın